Atrakcje zamku w Niedzicy

Nie masz pomysłu jak spędzić najbliższy weekend? Zastanawiasz się, gdzie zabrać swoje dziecko, aby nie tylko miło się bawiło, ale również zapamiętało tą niezwykłą wycieczkę na długi czas? Chciałbyś, aby to było coś interesującego i zajmującego, ale równocześnie pouczającego. Zajrzyj do Internetu i, znajdź ciekawy zamek, który będzie wart obejrzenia. Szczególnie atrakcyjny jest zamek w Niedzicy, położony nad samym Dunajcem.

Pochodzący z czasów średniowiecza zamek w Niedzicy, znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego. Mimo burzliwej historii, jaka targała naszym krajem przez setki lat, zamek ten zachował się w całkiem dobrym stanie do dzisiejszego dnia. Różne jego części powstawały w innych epokach historycznych.

Zamek górny, czyli najwyższa i równocześnie najstarsza część zamczyska, posiada wysoką, kwadratową wieżę. W całości został on zbudowany z kamienia wapiennego. Poza wieżą, znajduje się w tej części jedynie kilka pomieszczeń: kaplica, niewielkie pomieszczenia mieszkalne oraz dziedziniec z głęboką studnią. Druga część, czyli zamek dolny powstały w gotyku został już otynkowany. W jego skład wchodzą takie elementy jak: 3 baszty oraz basteje: narożną, kapliczną, a także bramną. W tej pierwszej baszcie znajdziemy pozostałości po bramie wjazdowej, która pochodzi z XV w. Natomiast mury obwodowe wieńczy attyka pochodząca z renesansu. Pomiędzy obiema tymi częściami, dolną oraz górną, znajduje się jeszcze jedna – zamek średni, w którym mieści się zabudowa mieszkalna.

Osoby chcące zwiedzać to zamczysko, mogą przemierzać wraz z przewodnikiem jedynie komnaty znajdujące się w dolnej oraz średniej części zamku, gdzie znajdują się ekspozycje przedstawiające historię zamku oraz typowe wyposażenie dawnej szlacheckiej siedziby. Natomiast ze znajdujących się tam dwóch tarasów widokowych można podziwiać wspaniałe widoki na: zaporę, Pieniny, zamek czorsztyński oraz przy dobrej pogodzie, nawet Tatry.

Na dole znajduje się również restauracja. Jednak nie ma możliwości zwiedzania znacznej części dolnego zamku, ponieważ ten obszar oddany jest w celu funkcjonowania tam Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a także hotelu, co bez wątpienia jest ogromna stratą dla turystów zwiedzających zamek w Niedzicy. W sezonie istnieje również możliwość zwiedzenia spichlerza zawierającego typową sztukę ludową Spisza.